Woody Allen’dan emeklilik sinyali… “Tüm romantizm gitti”

Woody Allen, son filmi Coup de Chance’in ABD’de gösterime girmesinin ardından başka bir film yapma konusunda kararsız olduğunu söyleyerek bir kez daha film yapımcılığını bıraktığını ima etti.

88 yaşındaki yönetmene, Coup de Chance’in son filmi olup olmadığı sorulduğunda ise şu şekilde yanıt verdi:

“Bu konuda kararsızım. Para toplamak için dışarı çıkmak istemiyorum. Ama biri gelip arayıp filmi desteklemek istediğini söylerse bunu ciddi olarak düşünürüm. Muhtemelen hayır diyecek iradeye sahip olmayacağım çünkü pek çok fikrim var.”

Coup de Chance, Allen’ın 50. uzun metrajlı filmi ve ilk gösterimini 2023’te Venedik Film Festivali’nde yaptıktan ve sıcak bir karşılama aldıktan sonra ABD sinemalarında zorlu bir gösterimle karşı karşıya kaldı.

#MeToo hareketiyle birlikte Allen, 1992 yılında evlatlık kızı Dylan Farrow’a cinsel saldırıda bulunduğu iddiaları nedeniyle Hollywood tarafından kara listeye alınmıştı. Aylarca süren gecikmelerden ve gizli gösterimlerden sonra Coup de Chance, 5 Nisan’da ABD’de gösterime girdi.

Yönetmen, Oscar ödüllü filmi Annie Hall’un 1977’de vizyona girdiğinde bir yıldan biraz fazla sinemalarda gösterildiğini ancak artık sinemada dağıtımın iki hafta sürdüğüne dikkat çekti: “Tüm iş değişti, hem de hiç de çekici bir şekilde değil. Film yapımının bütün romantizmi yok oldu.”

Allen daha önce de benzer duyguları paylaşmıştı: 2022’de Alec Baldwin’in Instagram canlı yayınında yaptığı bir röportajda, sinema dağıtımının değişen doğası nedeniyle film yapımcılığının heyecanının çoğunun kaybolduğunu söylemişti.

Aynı yıl, bir İspanyol gazetesinin film yapımcılığı yerine yazarlığa odaklanacağını bildirmesinin ardından bir dizi emeklilik söylentisi ortaya çıktı; ancak kendisi daha sonra bu iddiaları reddetti.

O dönemde yapılan bir açıklamada şu şekildeydi: “Woody Allen emekli olacağını hiçbir zaman söylemedi. Doğrudan veya çok hızlı bir şekilde yayın platformlarına giden filmler yapmak onun için o kadar da eğlenceli olmadığından film yapmamayı düşündüğünü söyledi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x