Ne Borsa, Ne Bitcoin, Ne de Dolar ve Euro, Buna Yatıran Kazandı! İşte En Çok Kazandıran

Ortadoğu’daki gerilim ve jeopolitik riskler, yatırımcıları tedirgin ediyor. İsrail ile İran arasındaki tansiyonun yükselmesiyle birlikte piyasalarda hareketlilik gözlemlendi. İşte haftanın kazananları ve kaybedenleri:

ALTIN: YÜZDE 2,7 KAZANDIRDI

Serbest piyasada gram altın, geçen hafta 2439 TL seviyesinden kapanış yapmıştı. Bu hafta en yüksek 2532 TL’yi test ederek, yüzde 2,7’lik bir artış sağladı. Haftanın kazandıranı olarak öne çıktı.

Kapalıçarşı’da ise gram altın 2660 TL’den işlem görerek, yatırımcısına kazandırdı. Çeyrek altın 4 bin 362 TL, yarım altın 8 bin 883 TL ve tam altın 17 bin 290 TL’den satıldı.

DOLAR: HAFTALIK ARTIŞ YÜZDE 0,07

Küresel piyasalarda dolar endeksi 105,90 seviyesinde seyretti. Geçen cuma günü 32,35 TL’den kapanan dolar, haftayı 32,60 TL’den tamamladı. Haftalık artış binde 7 olarak gerçekleşti.

BORSA: YÜZDE 1,23 GERİLEDİ

Borsa İstanbul’da BİST100 endeksi önceki hafta rekor seviyelerden kapanmıştı. Ancak bu hafta jeopolitik risklerin etkisiyle bir miktar geriledi ve haftalık bazda yüzde 1,23’lük bir düşüş yaşandı. Banka hisselerinde yüzde 5’e varan yükselişler görülürken, holdinglerde yüzde 3’e civarında primler dikkat çekti.

MEVDUAT: YÜZDE 1,16 GETİRİ

TL mevduatında bekleyen yatırımcılar, yıllık bazda yüzde 60 getiri dikkate alındığında brüt yüzde 1,16 civarında bir getiri elde etti.

Bu hafta yaşanan hareketliliklerde, İran-İsrail geriliminin etkileri ve FED’in faiz politikalarına ilişkin belirsizlikler belirleyici oldu. Piyasalarda gelecek hafta için de dikkatli bir bekleyiş hakim görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x