İsrail Mayıs’ta Eurovision’a Katılıyor! Siyasi Mesaj İçeren Şarkı Değiştirilmişti: Eden Golan Temsil Edecek

Geçen Ağustos ayında, İsveç’te Kur’an yakma eylemleri nedeniyle güvenlik tehdidi seviyesi arttı. Bu sırada, İsrail’in Gazze’deki çatışmalar devam ederken Eurovision’a katılacağı göz önünde bulundurularak sıkı güvenlik önlemleri alınıyor.

Malmö kentinin güvenlik sorumlusu Ulf Nilsson, AFP’ye yaptığı değerlendirmede, “İsrail-Hamas arasındaki çatışma, İsveç’i etkileyen Ukrayna savaşı ve daha büyük bir hibrit savaş riski var, siber saldırılar var, zor dönemlerden geçiyoruz” dedi.

İsveç’teki Filistinlilerin önemli bir bölümü Malmö’de yaşıyor. Bu nedenle İsrail ile Hamas arasındaki savaş Malmö’nün Eurovision hazırlıklarına farklı bir boyut kazandırıyor.

‘GÖSTERİ İZNİ TALEBİ ALDIK’

Malmö, yaklaşık 360 bin kişilik nüfusuyla 180’den fazla ülkeden insanın bir arada yaşadığı çok kültürlü bir kent. Polis, bu görev için hazır olduklarını açıkladı.

Polis sözcüsü Niels Norling, “Dünya genelindeki çatışmaların işimizi ve Malmölülerin günlük hayatını etkilediğini görmek bizim için sık karşılaşılan bir durum” şeklinde konuştu.

Norling ayrıca, “Etkinliğin birkaç ay öncesinden bile İsrail’in Eurovision’a katılımına destek için de protesto için de gösteri izni talebi aldık” dedi.

Eurovision yarışmasını Avrupa Yayın Birliği (EBU) ile birlikte organize eden İsveç kamu televizyonu SVT de tüm ayrıntıların düşüldüğünü açıkladı.

”HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRLANIYORUZ”

Kanalın yöneticilerinden Ebba Adielsson, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Her türlü senaryoya hazırlanıyoruz” dedi. Adielsson, etkinliğin gerçekleştirileceği Malmö Arena salonunun hem içinde hem de dışında gösteriler olacağını göz önünde bulundurduklarını ve buna göre hazırlandıklarını belirtti.

‘İSRAİL YARIŞMAYA KATILABİLECEK’

EBU, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’yı yarışmadan çıkarmıştı. İsrail’in Gazze’deki çatışmalar nedeniyle bazı Avrupa ülkelerinde yarışmadan çıkarılması için çağrılar yapıldı. Ancak EBU, bu çağrıları reddederek İsrail’in yarışmaya katılabileceğine karar verdi.

İsrail’deki kamu televizyonu da EBU’nun üyeleri arasında. İsrail, 1973 yılında Eurovision’a Avrupa dışından katılan ilk ülke olmuştu. İsrail o tarihten beri dört kez bu yarışmayı kazandı.

ŞARKININ İSMİ VE SÖZLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

İsrail’i yarışmada bu yıl 20 yaşındaki Eden Golan temsil edecek. EBU, Golan’ın bu yarışma için seçilen “Ekim Yağmuru” adlı şarkısının ismini ve sözlerini siyasi olduğu gerekçesiyle değiştirtmişti. Şarkıda, Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği İsrail saldırısında ölenlere atıfta bulunuluyor.

Malmö, İsveçli şarkıcı Loreen’in 2023’teki yarışmayı kazanması nedeniyle bu yılki organizasyona ev sahipliği yapıyor. Etkinlik için 80 ülkeden yaklaşık 100 bin ziyaretçinin Malmö’de bulunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x