Ağartılmamış doğal keten mükemmel bir seçimdir: Yazın başka hangi kumaşları giymelisiniz?

Kenevir kumaşı

Kenevir kumaşı dışarısı sıcak olduğunda pamuğa iyi bir alternatiftir. Sapları tekstilde kullanıma uygun lifler haline getirilen Cannabis sativa bitkisinden yetiştirilen kenevir kumaş son derece nefes alabilir. Ayrıca pamuğa göre daha dayanıklıdır. Lifleri zamanla daha iyi dayanır ve sıradan bir pamuklu tişörtten iki veya üç kat daha uzun süre dayanır. Örneğin pamuklu bir ürün ortalama 10 yılda, kenevir kumaştan üretilen bir ürün ise 30 yılda yıpranır. Kenevir kumaşı nemi emmez, küflenmeye karşı dayanıklıdır ve teri veya kokuyu emmez. Bu arada ayakkabılar da kenevirden yapılıyor. Birçok çevre dostu ayakkabı markası bu özel malzemeyi üretimde kullanmayı tercih ediyor.

Keten

Keten elyafından üretilen malzeme, çabuk kuruyan, nefes alabilen ve dayanıklı, emici bir kumaştır; sıcak ve nemli günler için güçlü bir rahatlık kokteyli. Keten lifi havayı veya ısıyı tutamaz, bu nedenle sıcak günlerde aşırı ısınmanızı önler. Keten aynı zamanda son derece emicidir; %20’ye kadar nem tutabilir; bu da onu çok terleyenler için ideal kılar. Ancak endişelenmeyin: Kumaş yoğun terleme sonrasında çabuk kurur. Tamamen yetiştirme koşullarına bağlı olan ketenin doğal rengi yulaf ezmesi, gri ve boz kahverengi tonları arasında değişmektedir. Ağartılmamış keten tamamen biyolojik olarak parçalanabilir; toprağa gömüldüğünde çürümeye başlaması iki hafta kadar kısa bir süre alabilir. Bir dezavantajı: Keten kolayca kırışır. Bununla mücadele etmek için keten karışımlarını (%45 keten ve %65 pamuk gibi) arayın veya kırışıklıkları hızlı bir şekilde gidermek için el tipi bir buharlayıcıyı elinizde bulundurun.

Gofre

Teknik olarak pamuk olmasına rağmen gofre sıcak mevsimlerde popüler olan hafif bir kumaştır. Bu malzemenin ayırt edici özelliği, dokuma işlemi sırasında ipliğin belirli kısımlarının daha sıkı çekilmesi ve daha az sıkı dokunmuş düz bölümlerin dönüşümlü olarak değiştirilmesiyle oluşturulan “kırışık” görünümdür. Bu, serinletici bir etki yaratır: Kırışık pamuğun katmanları cilde temas ederken, daha düz katmanlar dokunmaz ve daha iyi hava sirkülasyonu sağlar. Gofre ürünler iyidir çünkü ütülenmeleri gerekmez. Sıcak günlerde pantolon giymek istiyorsanız gofre pantolon için mükemmel bir seçenektir. Mavi ve beyaz ince çizgili gofre parçalar ofis için mükemmel, daha parlak renkli şeritler ise sokak tarzı bir sunum için mükemmel.

Viskon

Viskon, genellikle kayın ve çam odun hamurundan ve son zamanlarda bambudan yapılan doğal selülozdan oluşan bir elyaftır. Kumaş doğal kaynaklardan yapılmış olmasına rağmen, bu ahşap liflerini dokuma ipliklere ayırmak için yine de kimyasalların kullanılmasını gerektirir ve bu da onu yarı sentetik bir kumaş haline getirir. Viskon ilk olarak 19. yüzyılda ipeğe daha ucuz bir alternatif olarak yaratıldı ve o zamandan beri selülozdan üretilen ilk insan yapımı elyaf olarak kabul ediliyor.

Rayon
Pamuktan daha ince olması ve vücuda iyi oturması nedeniyle sıklıkla Hawaii tarzı gömleklerin yapımında kullanılır. Yarı parlak dokusu ipeğe benzer ancak daha nefes alabilir ve daha ucuzdur. Viskon giysiler makinede yıkama ve kurutmaya pek dayanıklı değildir (havada kurutma veya kuru temizleme en iyisidir) ve boya, yıkandığında veya doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında zamanla solabilir. Bu nedenle dayanıklılığı artırmak için pamuk veya keten içeren suni ipek karışımlarına bakmak isteyebilirsiniz.

Modal

Bir tür suni ipek olan modal hala yarı sentetik bir elyaftır, ancak kalite ve çoğunlukla fiyat açısından bir adım öndedir. Viskona kıyasla modal çok daha yumuşaktır ve nemi daha iyi emer. Modal suni ipekle aynı parlaklığa sahiptir ancak ipekten daha pürüzsüz bir his verir. Bu kumaş viskondan daha dayanıklıdır. İkisi arasındaki fiyat farkı, üretim sırasında elyafların gerilerek daha ince, daha nefes alabilen bir kumaş elde edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu aynı zamanda modal giysilerin yıkamada daha iyi dayandığı ve viskondan farklı olarak yıkamada o kadar kolay çekmediği anlamına gelir.Modal, iç çamaşırı için özellikle popüler bir kumaştır. Daha fazla esneklik sağlamak için bazen spandeks ile karıştırılır. Modal ve pamuk karışımlarından üretilen tişörtler özellikle ilkbahar ve yaz aylarında daha açık renklerde tercih ediliyor.

Liyose

Lyocell, viskonun daha dayanıklı ve nefes alabilen versiyonu için özel olarak yaratılmış yarı sentetiklerin “kralıdır”. Modal veya viskon ile karşılaştırıldığında liyosel, bu listedeki diğer hiçbir kumaşla karşılaştırılamayacak kadar inanılmaz derecede yumuşak bir hisse sahiptir. Kumaş nemi ve teri etkili bir şekilde emer ve nem hızla buharlaşır. Liyosel pamuğa göre daha pahalı bir malzemedir. Ancak masraf buna değer. Günlük ve rahat bir görünüm yaratmanız gerekiyorsa liyosel ürünleri bu görev için idealdir. Çoğu zaman gömlekler ve bluzların yanı sıra şortlar, taytlar ve eşofmanlar da bu malzemeden yapılır.

Chambray

Denim’e benzer olmasına rağmen chambray, daha havadar bir his veren daha hafif bir kumaştır. Chambray genellikle benzersiz bir örgü desenine sahip pamuktan yapılır. Denimin çapraz dimi deseniyle dikildiği yerde, chambray daha gevşek bir çapraz desene sahiptir. Malzeme genellikle indigo veya mavinin açık tonlarında görülüyor, bu da onu kot pantolondan tamamen vazgeçmek istemeyen ancak koyu renk tonlarının güneşten gelen ısıyı daha fazla emdiğini bilenler için mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Katmanlı bir görünüm için uzun kollu chambray gömlekleri veya kot pantolona hafif bir alternatif için chambray pantolonları arayın.

İpek


Bu yaz sezonu için ideal bir kumaştır. Mükemmel hava geçirgenliğine ve soğutma etkisine sahiptir. Bu malzeme aynı zamanda iyi örtülür.İpek ürünlerle zarif ve feminen görünümler ortaya koymanız zor olmayacaktır. Yaz aylarında ince askılı kombinezon elbiseler büyük talep görüyor. Şort ve bluzları da düşünebilirsiniz. Bu malzemenin dezavantajları: hassastır ve özel bakım gerektirir. Bu kıyafetler makinede yıkanmamalıdır. Elde yıkamayı tercih etmek ve optimum sıcaklık koşullarını koruduğunuzdan emin olmak daha iyidir. Yıkarken üreticinin etikette belirtilen tavsiyelerine uyun.

Basma
İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan ince ve narin bir kumaştır. Çok çabuk kurur, bu da onu yaz için ideal kılar. Basma elbiseler, özellikle çiçek desenli olanlar, romantik bir görünüm yaratmak için mükemmel bir seçenektir. Tek uyarı: İpek gibi bu malzemeden yapılmış kıyafetlerin, üreticinin tavsiyeleri doğrultusunda elde yıkanması tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x